auto skup

Złomowanie pojazdu krok po kroku

auto skup

Jeżeli nasz samochód nie przejdzie przeglądu technicznego, możemy zacząć rozważać jego kasację. Złomowanie auta jest zazwyczaj jedynym wyjściem, kiedy koszt napraw, które są konieczne do jego dalszego użytkowania, przekracza wartość pojazdu. Inną sytuacją jest kolizja, po której ubezpieczyciel uzna, że wystąpiła szkoda całkowita i dalsza eksploatacja auta jest nieopłacalna. W obu przypadkach, powodem, dla którego oddajemy auto do kasacji, jest dbanie o nasze własne bezpieczeństwo. 

Kasacja pojazdu – jedyne legalne rozwiązanie

Jeśli stan techniczny naszego auta nie pozwala na dalsze użytkowanie, możemy przestać płacić ubezpieczenia OC, dopiero gdy ulegnie ono złomowaniu. Może się to odbyć zgodnie z przepisami jedynie w zarejestrowanej stacji demontażu. Jej funkcjonowanie jest wcześniej potwierdzane przez marszałka województwa. Kasacje przeprowadzają także przedsiębiorstwa zbierające pojazdy, które następnie złomują. Jak widać, możliwości legalnego pozbycia się problemu nie brakuje, a przy tym nie generują one wielu formalności. Przy odpowiednim doborze firmy zajmującej się złomowaniem pojazdów nie będziemy musieli wychodzić z domu – wyznaczona osoba przyjedzie i przejmie pojazd wraz z jego dokumentami.

Wyrejestrowanie pojazdu

Możemy go dokonać dopiero po kasacji auta. Dostaniemy po niej zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu oraz dokument unieważniający dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Z takimi zaświadczeniami właściciel pojazdu udaje się do wydziału komunikacji, gzie może złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta. Okres od kasacji, w którym należy to zrobić, to 30 dni. Należy pamiętać również o zgłoszeniu całej sytuacji do ubezpieczalni, żeby uniknąć naliczenia składki OC na kolejny rok.

Call Now Button